Opublikowano

Mycie, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych

Mycie dezynfekcja sterylizacja

Aby długo cieszyć się zakupionym narzędziem warto pamiętać o prawidłowym jego stosowaniu jak również zapewnieniu prawidłowych procesów na które składa się: mycie, dezynfekcja i sterylizacja.


Przygotowanie do mycia i dezynfekcji

Pierwsze kroki przygotowania narzędzia do mycia i dezynfekcji powinny następować niezwłocznie po użyciu narzędzi. Materiały do wypełnień mogą stwardnieć na narzędziu a środki kwaśne używane do usuwania cementu doprowadzić do korozji.

Na tym etapie powinna nastąpić również wstępna segregacja narzędzi w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane: stal nierdzewna, tytan, aluminium.

 

 

 


Dezynfekcja

W wannie do dezynfekcji przygotowuje się roztwór preparatu dezynfekcyjnego w stężeniu odpowiadającemu ilości narzędzi jak również planowanemu czasowi dezynfekcji. Narzędzia powinny być umieszczone w roztworze tak, aby były całkowicie zanurzone, leżały luźno. Czas moczenia narzędzi w roztworze powinien być zgodny z zaleceniem producenta preparatu. Zbyt długie przetrzymywanie narzędzia w środku dezynfekcyjnym może powodować jego zniszczenie.

 

 

 

 


Płukanie

Narzędzia wyjęte ze środka dezynfekującego należy obficie przepłukać wodą.

Każde płukanie a już zdecydowanie ostatnie przed suszeniem powinno być wykonane wodą zdemineralizowaną.

 

 

 

 

 


Mycie

Woda ciepła lub zimna. Należy pamiętać aby do mycia narzędzi używać miękkich szczotek lub tkanin. Nie zaleca się stosowania szczotek metalowych, środków do szorowania i zbyt dużej siły, gdyż zarysowania narzędzia mogą powodować jego niszczenie. Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są narzędzia mikrochirurgiczne.

Na zakończenie mycia przed suszeniem ważne jest wypłukanie narzędzia wodą zdemineralizowaną.

 

 

 


Suszenie

Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą suszenia narzędzi jest suszenie sprężonym powietrzem. Pozostałe na narzędziu zabrudzenia najlepiej usunąć delikatną szmatką lub jednorazową ściereczką, która nie pozostawia włókien.

 

 

 

 

 


Kontrola i konserwacja

Czystość narzędzia jest warunkiem skutecznej sterylizacji. Proces kontroli ma na celu zidentyfikowanie uszkodzeń, niedokładności w procesie mycia, dezynfekcji lub suszenia. Narzędzia z widoczną korozją, uszkodzonymi powłokami, plamami lub przebarwieniami nie powinny trafić do sterylizacji. Konserwacja natomiast ma na celu zabezpieczenie miejsc takich jak przeguby, zamki, części gwintowane poprzez naniesienie odpowiednich preparatów konserwujących, najczęściej jest to preparat na bazie oleju parafinowego. Na skutek braku konserwacji olejem w takich narzędziach jak nożyczki czy kleszcze dochodzi do korozji ciernej.

Do konserwacji narzędzi nie zaleca się stosowania oleju silikonowego.

 


Pakowanie

Narzędzia przed sterylizacją powinny zostać odpowiednio zapakowane. Wymagania dotyczące opakowań to głównie: przydatność do przewidzianej metody sterylizacji i ochrona sterylnej zawartości podczas transportu i przechowywania. Opakowanie również powinno dawać się łatwo otwierać przy zachowaniu warunków aseptycznych.

 

 

 

 


Sterylizacja

W przypadku narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych można stosować autoklawy parowe. Zalecana temperatura to 134C przy ciśnieniu 2,1 bar’a lub dla niektórych 121C przy ciśnieniu 1,1 bar’a.

 

 

 

 

 

 


Przechowywanie

Narzędzia przechowywane w nieodpowiednich warunkach mogą ulegać korozji. Szczelne i nieprzepuszczalne dla mikroorganizmów opakowanie jest warunkiem zachowania sterylności narzędzia do momentu jego ponownego użycia. Miejsce przechowywania narzędzi powinno być wolne od kurzu, suche, gwarantujące bezpieczeństwo przed ewentualnym uszkodzeniem opakowania.

 

 

 

 


Mycie, dezynfekcja i sterylizacja krok po kroku na filmie instruktarzowym: Tutaj obejrzysz film o myciu, dezynfekcji i sterylizacji produktów MEDESY