Opublikowano

Karpula – Strzykawka do znieczuleń: nowa, niezawodna, bezpieczna.

Karpula - strzykawka do znieczuleń

Karpula – Strzykawka do znieczuleń: nowa, niezawodna, bezpieczna, wykonana ze stali nierdzewnej.


Definicja

Według definicji GMDN: stomatologiczna strzykawka do znieczuleń to podręczny, ręczny przyrząd stomatologiczny przeznaczony do wstrzykiwania środka znieczulającego, podskórnie lub domięśniowo, z napełnionego wkładu jednorazowego użytku przez podłączoną sterylną igłę. Jest to wyrób wielokrotnego użytku.


Umieszczanie i mocowanie ampułki znieczulenia

W zależności od sposobu umieszczania ampułki znieczulenia karpule dzielimy na: pistoletowe i łamane. Sposób mocowania ampułki w karpuli w zależności od jej typu przedstawia rysunek obok. Odnośnie mocowania tłoka do gumki ampułki – karpule dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to takie, które możliwość mocowania mają, w związku z tym umożliwiają wykonanie aspiracji. Drugi rodzaj to takie, które mocowania nie mają i w rezultacie nie umożliwiają zaaspirowania. (Karpule tzw. samoaspirujące pozostawiamy na następny artykuł)

 

 


Rodzaje końcówek kotwiących

Strzykawki do znieczuleń posiadają różne rodzaje końcówek kotwiących, takich jak: groty, ostre stożki czy spirale zwane korkociągami. Nowa karpula MEDESY posiada opatentowane rozwiązanie: końcówkę kotwiącą o innowacyjnym helikoidalnym kształcie. Kształt helikoidalny to inaczej kształt spiralny, skręcony, śrubowaty. Przekręcając tłok w prawo mocuje się końcówkę w gumce ampułki znieczulenia. Przekręcając w lewo – zwalnia się mocowanie. Warto podkreślić, że tego typu sposób mocowania ampułki jest bardzo stabilny i ogranicza możliwość wypadnięcia końcówki z gumki ampułki podczas wykonywania aspiracji.


Materiał

Zdecydowana większość strzykawek, które są dostępne na rynku posiada chromowane elementy z mosiądzu i detale ze stali nierdzewnej. Nowe strzykawki MEDESY są w całości wykonane ze stali nierdzewnej INOX. Bez wątpienia taki materiał zapewnia zdecydowanie dłuższą trwałość narzędzia a co za tym idzie jego niezawodność i bezpieczeństwo.

Spośród nowych, innowacyjnych, pełno-stalowych modeli dostępne są następujące karpule:

Zapraszamy do obejrzenia filmu o nowych karpulach MEDESY: TUTAJ


Moje igły nie pasują do karpuli

A czasami słyszymy inne opinie, że to właśnie nowo zakupiona karpula nie pasuje do używanych w gabinecie igieł. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i warto na ten fakt zwrócić uwagę dokonując zakupu narzędzia. Generalnie karpule produkowane są na rynek europejski z gwintem metrycznym, niemniej jednak, czasami na rynku europejskim pojawiają się karpule z gwintem amerykańskim czyli calowym. I tutaj pojawia się problem. Igły produkowane na rynek europejski nie pasują do karpul z gwintem calowym a igły z gwintem calowym nie zamocujemy do europejskiej (metrycznej) karpuli. W tym momencie warto również wspomnieć, że ampułki znieczulenia również produkowane są w dwóch rozmiarach: 1,8ml oraz 2,2ml. Na rynku Polskim zdecydowanie 1,8ml i takie karpule właśnie posiadamy w swojej ofercie.

Karpula z gwintem calowym vs metrycznym – porównanie TUTAJ


Karpula – strzykawka do znieczuleń to jedno z podstawowy narzędzi pracy lekarza stomatologa, więc musi spełniać najwyższe kryteria niezawodności, bezpieczeństwa i komfortu pracy.